Trumps plan faller samman – “striden är över”
2026 04 29
Ett historiskt skifte har ägt rum i USA.
För första gången någonsin har USA under en månad genererat mer el genom förnybara källor än från det fossila bränslet gas, enligt data från tankesmedjan Ember, rapporterar The Guardian.
Ett skifte som är precis tvärt om mot Trumps utstakade ambition inom området.
– Donald Trump har använt hela sin administrations styrka för att krossa framstegen inom förnybar energi som han har kallat en "bluff" och "dum", uppger tidningen.
”Striden är över”
Den allt starkare utvecklingen för förnybar elproduktion i USA syns på flera parametrar.
Och enligt Peter Davidson, som är vd för Aligned Climate Capital som investerar i förnybar energi, kommer den ta över mer och mer.
– Det finns ingen sanning i att den förnybara energiindustrin i USA är död – faktiskt tvärtom, säger han enligt tidningen.
– De kan inte ändra processen. De kan försöka fördröja den, men striden om elproduktion är över och förnybar energi har vunnit.
LÄS OCKSÅ: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”
Vill inte tillåta
Donald Trump har under mandatperioden flera gånger hävdat att förnybara energikällor inte är vägen framåt. Istället har presidenten velat se att elproduktion med hjälp av fossila energislag ska premieras.
– Vi tillåter inga vindkraftverk att sättas upp och vi vill inte ha solpanelerna, sade den amerikanske presidenten förra året, enligt tidningen.
– Fossilt bränsle är det som fungerar.
Trump har också återkommande avfärdat vetenskapens slutsatser kring klimatförändringarna.
Orolig första tid
Trumps första tid som president under den andra mandatperioden orsakade stor oro bland många förespråkare för den förnybara elproduktionen.
Men samtidigt som det politiska läget fortsatt upplevs som oberäkneligt har optimismen börjat återvända, enligt The Guardian.
– Jag är inte alls lika pessimistisk som jag var förra sommaren, säger Jon Powers, medgrundare av sol- och batterilagringsföretaget CleanCapital, enligt tidningen.
En undersökning i början av året visar också att två tredjedelar av de republikanska väljarna stöder utvecklingen av förnybar energi, rapporterar tidningen.
LÄS MER: Putin slår larm – ”Kan leda till katastrof”
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Text: Redaktionen


