Moderaterna anklagas för att gynna Rysslands diktator Putin

2022 02 14

Centerpartiet riktar nu hård kritik mot Moderaterna och anklagar partiet för att agera på ett sätt som stärker Putinregimen i Ryssland.

Det är hårda tongångar mot Moderaterna och bakgrunden är den allt hetare energifrågan som seglat upp högt på den politiska dagordningen.

Tomma ord

– Moderaterna kan grönmåla sin logotyp hur många gånger som helst, men när de uttalar sig i klimatfrågor blir det tydligt att det bara är tomma ord, anser Centerns energi- och klimatpolitiska talesperson Richard Nordin och EU-parlamentariker Emma Wiesner (C).

Gynnar Ryssland och Putin

Centern menar att Moderaterna spelar den ryska diktaturen med diktatorn Vladimir Putin i händerna.

– I sin iver att gynna kärnkraft har Moderaterna fastnat med foten på den fossila gasen – vilket bara gynnar Ryssland och Vladimir Putin, framhåller centertopparna.

Klassas som gröna

Bakgrunden till den hårda kritiken är att Moderaterna är positiva till EU-kommissionens nya förslag om vilka energislag som ska klassas som gröna och hållbara med syfte att klargöra för finansmarknadens aktörer vilka energislag man bör investera i.

Kol, olja och naturgas

Förutom kärnkraft så ingår även den klimatfarliga naturgasen i EU-kommissionens förslag. Kärnkraft är fossilfri men icke förnyelsebara medan naturgasen vare sig är fossilfri eller förnyelsebar. De är de fossila bränslena och energislagen som leder till utsläpp och klimatförändringar såsom kol, olja och naturgas.

Putinregimens påtryckningsmedel

En annan mycket stor nackdel är att Europa är mycket beroende av rysk gas vilket blivit ett politiskt påtryckningsmedel för Moskva mot EU. Centern och Miljöpartiet är starkt kritiska till  EU-förslaget.

Moderaterna hör till de partier som ställer sig positiva till EU-förslaget som även klassar naturgas som hållbart och grönt. Men M har även framhållit gasens nackdelar och betonar att det handlar om en tillfällig lösning.

Moderaterna förklarar

– Det är viktigt att vi kan utveckla kärnkraften för att nå våra klimatmål, och vi behöver också ersätta det smutsiga kolet. Då behövs gas i en övergångsperiod, säger Moderaternas EU-parlamentariker Tomas Tobé till DI.

Ser mellan fingrarna

Centern är dock mycket kritiska till Moderaternas beslut.

– Även om man är för kärnkraft går det inte att se mellan fingrarna och samtidigt släppa igenom fossilgas. Så som förslaget är utformat kan du nämligen inte plocka russinen ur kakan – antingen röstar man för eller emot hela förslaget.

Förkastligt

– Att därmed tillåta investeringar i fossilt, och till och med grönklassa dem, är rent förkastligt för alla partier som på riktigt värnar klimatet, framhåller Rickard Nordin (C) och Emma Wiesner (C) i nätskriften Omvärlden.

Centern anser att EU gör bort sig kraftigt om de håller kvar vid förslaget att klassa naturgas  som hållbart.

Vikt sig för gaslobbyn

– EU har vikt sig för gaslobbyn. Än mer förvånande är att Tomas Tobé och Moderaterna har svalt förslaget med hull och hår. M var snabbt ute och kommenterade att de tycker att det är positivt. På vilket sätt är det positivt? Även om man är för kärnkraft går det inte att se mellan fingrarna och samtidigt släppa igenom fossilgas, menar Centern.

Krigshot mot Ukraina

Centern understryker att det även handlar om Europas geopolitiska säkerhet som inte minst står i fokus med tanke på oron för att Ryssland ska gå till anfallskrig mot Ukraina.

Spelar Putin i händerna

– Förutom klimatet finns det även en säkerhetspolitisk risk med Moderaternas agerande, de spelar Putin rakt i händerna. En stor del av den gas som kommer till Europa kommer från Ryssland. Många länder i EU är och har i åratal varit beroende av rysk gas för uppvärmning och el. Att Europa inte helt och hållet står för sin egen energiproduktion gör oss sårbara för Putins nycker. Det visar inte minst Putins senaste hot att kapa gasen till EU, nu när EU överväger sanktioner efter Rysslands upptrappning mot Ukraina, anser centerpartisterna.

Gynnar Ryssland

– För att minska utsläppen, bemöta en ökad energiefterfrågan och stärka oberoendet behöver vi istället fokusera på att bygga ut den lokala energiproduktionen såsom kraftvärme, vattenkraft, vindkraft och solceller samt öka vår energilagringsförmåga. Det är tydligt att Moderaterna i sin iver att gynna kärnkraft har fastnat med foten på den fossila gasen – vilket enbart gynnar Ryssland och Putin, betonar Centerns Europaparlamentariker Emma Wiesner och Centerns energi- och klimatpolitisk talesperson Rickard Nordin.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Attackerar tre oljeplattformar – ”direktträffar”

2026 01 11

Tre ryska oljeplattformar i Kaspiska havet har attackerats.

Rapporten kommer från Ukrainas generalstab.

– Ukrainska styrkor slår till mot tre ryska oljeborrplattformar som tillhör Lukoil, en av Rysslands största oljeproducenter, rapporterar Kyiv Independent.

Stöd till kriget

Oljejätten Lukoil är en av Rysslands största oljebolag och syftet med attacken är att bromsa påfyllningen av den ryska krigskassan.

– De tre borrplattformarna från Lukoil som träffats av Ukraina stödjer aktivt den ryska armén i dess invasion av Ukraina. Plattformarna används för att utvinna olja och gasutvinning, uppger tidningen.

”Direktträffar”

Enligt uttalandet från de ukrainska styrkorna har flera direktträffar registrerats på plattformarna.

– Direktträffar har registrerats. Omfattningen av skadorna bedöms, uppger Ukrainas generalstab, i ett uttalande.

Flera attacker

Den ukrainska militären går också ut med rapporter om attacker mot ett ryskt luftvärnsmissilsystem i de ockuperade delarna av den ukrainska regionen Luhansk.

– Dessutom slog ukrainska styrkor till mot ett lager med materiel från Rysslands armé i ryskockuperade Kherson, uppger tidningen, som ännu inte kunnat verifiera uppgifterna.

Ukraina slår återkommande mot ryska militära anläggningar i syfte att försvaga den anfallande arméns framryckningar.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

Ukraina varnar

Den ukrainska militären går också ut med en varning för nya kraftsamlingar från den ryska sidan.

– Ryska styrkor mobiliserar för nya offensiva operationer i nordöstra Ukraina, vilket potentiellt kan bana väg för en framryckning mot staden Sumy, uppger den ukrainska militären i ett uttalande på Telegram.

– Alla sådana försök upptäcks omedelbart och avvärjs.

Ryssland intensifierar

Ryska styrkor har intensifierat sina attacker mot Sumy i norra Ukraina.

I staden bor omkring 250 000 invånare men Ryssland har inte lyckats ockupera området kring staden.

– Ryska styrkor intensifierar sina operationer i Sumyregionen med målet att avancera mot Khotin, en by som ligger cirka 15 kilometer norr om Sumy, rapporterar Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: TRUMPS ULTIMATUM: Gör en deal – innan det är för sent

Foto: Sociala medier/Telegram

Text: Redaktionen


11 januari 2026

Partisaner tänder eld i Moskva

2026 01 11

En motståndsrörelse uppges ha slagit till i Moskva.

Den pro-ukrainska motståndsrörelsen Atesj är känd för att bekämpa Ryssland inifrån.

Nu hävdar rörelsen att de har satt eld på en viktig anläggning i Moskva.

”Framgångsrik sabotageaktion”

Atesj uppger att de har förstört ett viktigt kommunikationstorn i Moskva-regionen – genom att bränna ned det, rapporterar Kyiv Post.

– Våra agenter genomförde en framgångsrik sabotageoperation i Moskva-regionen och slog mot en del av luftförsvarssystemet hos 5:e luftförsvarsdivisionen, som ingår i de ryska luftvärnsmissilstyrkorna inom ryska flyg- och rymdstyrkor, meddelar Atesj i ett uttalande på Telegram på söndagen, enligt tidningen.

– Vi förstörde militärenhetens kommunikationstorn, tillägger den underjordiska rörelsen i sitt uttalande.

Motståndsrörelsen ska alltså ha bränt ned ett torn som fungerar som kommunikations- och kommandocentral.

Tornet är viktigt för bland annat informations- och orderutbyte mellan olika enheter.

Tornet ska också ha innehållit spanings- och signalavlyssningsutrustning, rapporterar tidningen, som dock inte har kunnat verifiera uppgifterna.

LÄS OCKSÅ: USA-allierad höjer beredskap till toppnivå - "förberedda"

”Försvagar Ryssland”

Atesj menar att aktionen är ett hårt slag mot det ryska luftförsvaret.

– Förstörelsen av denna kommunikationsknutpunkt försvagar luftförsvarspotentialen i centrala Ryssland, säger motståndsrörelsen i uttalandet.

– Störd samordning, ledning och kontroll samt förlust av underrättelsedata gör hela systemet mindre effektivt och sårbart, tillägger Atesh, enligt tidningen.

Atesj beskrivs som en pro-ukrainsk partisanrörelse.

Den bekämpar Ryssland inifrån, både i ukrainska regioner som har ockuperats av rysk militär – och djupt inne i själva Ryssland.

Rörelsen utgörs av ett välorganiserat nätverk som genomför olika typer av sabotageaktioner för att skada det ryska krigsmaskineriet.

Atesj samarbetar också med Ukrainas säkerhetstjänster och försvarsstyrkor, för att kunna bekämpa Ryssland på ett så effektivt sätt som möjligt.

LÄS OCKSÅ: Total "blackout" efter attack - hundratusentals ryssar strandsatta

Foto: Stephen Radford

Text: Redaktionen